اظهارات رئیس سازمان سنجش آموزش کشور درباره علت کاهش استقبال کنکوری‌ها از انتخاب رشته

اظهارات رئیس سازمان سنجش آموزش کشور درباره علت کاهش استقبال کنکوری‌ها از انتخاب رشته

اظهارات رئیس سازمان سنجش آموزش کشور درباره علت کاهش استقبال کنکوری‌ها از انتخاب رشته
فرایند انتخاب رشته در کنکور سراسری سال ۹۸ روز شنبه ۲۶ مردادماه جاری به پایان رسید که بر اساس اعلام حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور به خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا، ۵۴.۴۷ درصد معادل ۴۵۳ هزار و ۳۲۷ نفر از داوطلبان در انتخاب رشته شرکت کردند.
در این آزمون ۸۳۲ هزار و ۲۸۹ نفر مجاز به انتخاب رشته شده بودند.

مقایسه آمار انتخاب رشته کنندگان امسال با سال قبل نشان می دهد در کنکور سال ۹۷ از تعداد ۹۱۰ هزار و ۷۱۳ نفر که در جلسه آزمون حاضر بودند، تعداد ۹۱۰ هزار و ۵۶۳ نفر مجاز به انتخاب رشته شدند.

آمار نهایی انتخاب رشته سال گذشته نشان می دهد ۵۵۰ هزار و ۸۲۴ نفر معادل ۶۰.۴۸ درصد از داوطلبان مجاز شده انتخاب رشته خود را انجام دادند.

با اینکه کنکور امسال یک میلیون و ۱۱۹ هزار و ۴۱۱ داوطلب داشت، اما استقبال از انتخاب رشته در مقایسه با سال گذشته کاهش یافته است.

در کنار پذیرش با آزمون در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور، فرایند پذیرش بدون آزمون نیز از ۲۰ اسفندماه سال گذشته در دانشگاه ها آغاز شده است و تا ۲۸ شهریورماه امسال ادامه دارد.

 

اظهارات رئیس سازمان سنجش آموزش کشور درباره علت کاهش استقبال کنکوری‌ها از انتخاب رشته

ابراهیم خدایی درباره علت کاهش استقبال داوطلبان از انتخاب رشته گفت: در بخش پذیرش با آزمون ظرفیت کمتری برای پذیرش در نظر گرفته شده است، بنابراین داوطلب وقتی در رشته و دانشگاه مورد نظر خود قبول نمی شود، سراغ انتخاب رشته نمی رود.

وی تاکید کرد: این مسئله خود را در انتخاب رشته داوطلبان گروه علوم تجربی که خواهان پذیرش در رشته های علوم پزشکی هستند نمود بیشتری دارد؛ چرا که این گروه آزمایشی بیشترین تراکم داوطلب را دارد.

خدایی با اشاره به ثبت نام در دوره های بدون آزمون دانشگاه ها اظهار داشت: البته باید منتظر آمار نهایی ثبت نام کنندگان در پذیرش بدون آزمون هم باشیم و این آمار را باید به آمار نهایی پذیرفته شدگان سال ۹۸ اضافه کنیم.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در مورد ظرفیت پذیرش سال گذشته خاطرنشان کرد: سال گذشته هم بحث ظرفیت های خالی را داشتیم و در حالی که ۷۵۰ هزار ظرفیت اعلام شد، اما در نهایت حدود ۴۰۰ هزار نفر قبولی اعلام کردیم و شرایط امسال هم مانند سال گذشته است.

ظرفیت پذیرش کنکور سراسری امسال ۷۶۷ هزار نفر اعلام شده است.

ایرنا

مصاحبه با حانیه مختاری رتبه ۲۷۱ سال ۹۸ مدرسان ماهر که در مورد نگاه خود به آزمون ها ی آزمایشی می گویند را از طریق لینک زیر مطالعه نمایید:

حانیه مختاری رتبه ۲۷۱ سال ۹۸ مدرسان ماهر : به آزمون های آزمایشی صرفا به چشم تجربه اندوزی نگاه کنید.

 

 

آخرین مقالات

مشاهده همه
علی طوبایی رتبه ۶۹۷ سال ۹۸ مدرسان ماهر : برای مطالعه کنکور هر چه زودتر شروع کنید.
علی طوبایی رتبه ۶۹۷ سال ۹۸ مدرسان ماهر : برای مطالعه کنکور هر چه زودتر شروع کنید. مصاحبه با رتبه های برتر مدرسان فاخر- علی طوبایی رتبه ۶۹۷ خودتان را معرفی نمایید: علی طوبایی هستم رتبه ۶۹۷ سال ۹۸ رشته...
ادمین 2 0
دانلود امتحان نهایی شهریور ۹۸ درس زبان خارجی (۳) دوازدهم مشترک بین رشته ها به همراه پاسخ
دانلود امتحان نهایی شهریور ۹۸ درس زبان خارجی (۳) دوازدهم مشترک بین رشته ها به همراه پاسخ با سلام برای دانلود امتحان نهایی شهریورماه درس زبان خارجی (۳) دوازدهم مشترک بین کلیه رشته ها که در تاریخ ۱۲شهریور ماه ۹۸ برگزار شده است، روی کلمات زیر کلیک...
ادمین 2 0
ملیکا کزازی رتبه ۷۶۰ سال ۹۸ مدرسان ماهر : حتی اگر هیچ کس شما را باور نداشت، خودتان، خودتان را باور داشته باشید.
ملیکا کزازی رتبه ۷۶۰ سال ۹۸ مدرسان ماهر : حتی اگر هیچ کس شما را باور نداشت، خودتان، خودتان را باور داشته باشید. مصاحبه با رتبه های برتر مدرسان فاخر- ملیکا کزازی رتبه ۷۶۰ خودتان را معرفی نمایید: ملیکا کزازی...
ادمین 2 0