تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی  برای دانشجویان استعداد درخشان

تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی  برای دانشجویان استعداد درخشان

تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی برای دانشجویان دارای استعداد درخشان بر اساس مصوبات شورای هدایت استعدادهای درخشان وزارت علوم، تحصیل همزمان در دو رشته برای دانشجویان مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری امکان‌پذیر است.

تا قبل از سال تحصیلی ۹۸-۹۷

تا قبل از سال تحصیلی ۹۸-۹۷، تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی  برای دانشجویان دارای استعداد درخشان در دو رشته تحصیلی در دوره کارشناسی مصوب سال ۸۶ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری امکان‌پذیر بود اما از سال تحصیلی ۹۸-۹۷ بر اساس آیین‌نامه که در ۳۱ شهریور ماه ۱۳۹۷ به تصویب شورای هدایت استعدادهای درخشان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رسیده، با در نظر گرفتن شرایطی تحصیل در دورشته تحصیلی همزمان امکان پذیر است.

دانشجوی دوره کارشناسی پیوسته که پس از دو نیمسال تحصیلی و دوره‌های کارشناسی ارشد پیوسته و دکترای حرفه‌ای که پس از چهار نیمسال تحصیلی در مقایسه با دانشجویان هم رشته و هم ورودی خود جزو ۱۰ درصد برتر بوده و دارنده مدال‌های جهانی و طلای کشوری المپیادهای علمی دانش‌آموزی مورد تایید وزارت آموزش و پرورش بوده یا نمره کل قبولی او در آزمون سراسری ورود به دانشگاه در دوره کارشناسی پیوسته، کارشناسی ارشد پیوسته و دکترای حرفه‌ای به اندازه ۲.۵ انحراف معیار از میانگین نمره‌های شرکت‌کنندگان در گروه آزمایشی مربوط بیشتر باشد، می‌تواند علاوه بر رشته تحصیلی خود، در یکی از رشته‌های لولویت‌دار دوره کارشناسی پیوسته هر یک از دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم تحصیل کند.

البته دانشجوی استعداد درخشانی که این شرایط را دارد در صورتی می‌تواند در رشته دوم تحصیل کند که موضوع مورد موافقت گروه‌های آموزشی در هر دو رشته و دفتر استعدادهای درخشان قرار گیرد.

دانشجویی که موفق به تحصیل همزمان در دو رشته می‌شود، پس از ورود به رشته دوم باید در هر نیمسال تحصیلی حداکثر تا سقف ۳۰ واحد درسی از مجموع درس‌های دو رشته را به نحوی انتخاب کند که در مدت مجاز تحصیل در رشته اول، تحصیل در هر دو رشته را به پایان برساند. همچنین دانشجو می‌تواند با تایید گروه‌های آموزشی رشته اول و دوم، درس‌هایی که به لحاظ محتوایی تطابق موضوعی دارند را فقط در یکی از دو رشته بگذراند.

منبع : همشهری آنلاین

 

آخرین مقالات

مشاهده همه
علی طوبایی رتبه ۶۹۷ سال ۹۸ مدرسان ماهر : برای مطالعه کنکور هر چه زودتر شروع کنید.
علی طوبایی رتبه ۶۹۷ سال ۹۸ مدرسان ماهر : برای مطالعه کنکور هر چه زودتر شروع کنید. مصاحبه با رتبه های برتر مدرسان فاخر- علی طوبایی رتبه ۶۹۷ خودتان را معرفی نمایید: علی طوبایی هستم رتبه ۶۹۷ سال ۹۸ رشته...
ادمین 2 0
دانلود امتحان نهایی شهریور ۹۸ درس زبان خارجی (۳) دوازدهم مشترک بین رشته ها به همراه پاسخ
دانلود امتحان نهایی شهریور ۹۸ درس زبان خارجی (۳) دوازدهم مشترک بین رشته ها به همراه پاسخ با سلام برای دانلود امتحان نهایی شهریورماه درس زبان خارجی (۳) دوازدهم مشترک بین کلیه رشته ها که در تاریخ ۱۲شهریور ماه ۹۸ برگزار شده است، روی کلمات زیر کلیک...
ادمین 2 0
ملیکا کزازی رتبه ۷۶۰ سال ۹۸ مدرسان ماهر : حتی اگر هیچ کس شما را باور نداشت، خودتان، خودتان را باور داشته باشید.
ملیکا کزازی رتبه ۷۶۰ سال ۹۸ مدرسان ماهر : حتی اگر هیچ کس شما را باور نداشت، خودتان، خودتان را باور داشته باشید. مصاحبه با رتبه های برتر مدرسان فاخر- ملیکا کزازی رتبه ۷۶۰ خودتان را معرفی نمایید: ملیکا کزازی...
ادمین 2 0